Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Obuwie do tańców ludowych

Buty do tańców ludowych

Obuwie do tańców ludowych różni się raczej od eleganckich butów do tanga czy flamenco. Najczęściej nie jest ono lekkie i delikatne. Chociaż zależy to też oczywiście od tego do jakiego stroju ma być dobrane.

Na przykład kierpce do stroju góralskiego to dosyć lekkie buty zapinane na pasek. Robi się je z twardej skóry, więc są naprawdę trwałe. Mogą być ozdabiane ładnymi wzorami góralskimi i charakteryzują się szpiczastym noskiem. Kobiety noszą najczęściej kierpce w jasnobrązowym kolorze, a mężczyźni czarne. Czółenka śląskie to również raczej delikatnie wyglądające buty ludowe. Najczęściej robione są z czarnej skóry. Zapina się je na pasek. Mają półokrągłe noski i obcas w formie klocka o wysokości do 3,5 cm. Natomiast kozaki ludowe są już zdecydowanie bardziej konkretne. Wersja damska sięga do połowy łydki, ale może także prawie do kolan. Najczęściej są sznurowane i mają czarny kolor, ale bywają też kozaki białe czy czerwone. Robi się je ze skóry. Mają niezbyt wysokie obcasy, a nosek jest wydłużony i ma lekko szpiczasty kształt. Podeszwy w takich butach robione są zwykle ze specjalnej skóry podeszwowej. Dzięki temu możliwe są intensywne obroty, które często spotyka się w tańcach ludowych. Jednocześnie jednak nie są zbyt śliskie. Również męskie kozaki maja taką podeszwę i całe są wykonane ze skóry. Różnica jest taka, że zazwyczaj są wyższe od damskich, nie mają sznurowania i ich obcasy są niższe – mają zwykle około 2,5 cm.

Do obuwia ludowego można zaliczyć także chociażby buty do stepu irlandzkiego. Są one dosyć ciężkie i twarde. Wszystko dlatego, że nie posiadają blaszek, które w obuwiu do stepu amerykańskiego służą właśnie do wystukiwania rytmu. Tutaj mają wystarczyć do tego obcasy oraz specjalne koturny z przodu butów. W ogóle są to sznurowane półbuty. Tancerze uderzają zarówno butami o ziemię, jak i jednym butem o drugiego i wtedy powstają charakterystyczne dźwięki wystukiwane w rytm słyszanej melodii. Tańce ludowe to na całym świecie element tradycji danego kraju czy regionu. Podobnie jest z obuwiem do takich tańców.