Klasyczne baletki pointy

Balet zachwyca nas między innymi dlatego, że tancerki i tancerze sprawiają wrażenie jakby zaraz mogli unieść się w powietrze. Zawdzięczają to oczywiście głównie specjalnym technikom tanecznym, ale także odpowiednim butom.

Baletki pointy używane są przede wszystkim w balecie, ale mogą to być także buty do tańca współczesnego. Charakterystyczne jest dla nich to, że po ich ubraniu tancerka może tańczyć dosłownie na czubkach palców. Wymaga to oczywiście dużej wprawy i odpowiedniego doświadczenia, ale ogromne znaczenie ma sposób wykonania takich baletek. Ich czubki robione są z wielu warstw materiału i kartonu albo nawet z gipsu. Tancerka musi założyć wcześniej na palce ochronną wkładkę z silikonu albo waty. Całe baletki pokryte są satyną lub podobnym materiałem, a podeszwa zrobiona jest ze skóry. Zwykle baletki pointy mają też doszyte gumki trzymające stopę lub wstążki, którymi obwiązuje się też kostki i w ten sposób zabezpiecza oraz nieco usztywnia. Na początku każde baletki pointy są bardzo niewygodne. Natomiast kiedy tancerka poćwiczy w nich trochę dostosowują się w pewien sposób do kształtu stóp. Również baletnica przyzwyczaja się do nich coraz bardziej. Wiadomo, że kiedy tańczy się na przykład tańce ludowe buty do tańców latynoamerykańskich nie będą najlepszym rozwiązaniem, ale w ostateczności można nawet w nich trochę poćwiczyć. Natomiast w przypadku tańca klasycznego sprawdzają się tylko i wyłącznie baletki.

Nazwa „pointy” pochodzi o francuskiego słowa „point”, co oznacza szpic. Kiedy tancerka staje w takich baletkach na czubkach palców określa się to także wejściem na pointy. Natomiast aby nie dochodziło do kontuzji stóp oraz aby buty nie niszczyły się zbyt szybko baletnica musi już posiadać odpowiednie umiejętności. Jednak kiedyś nawet to nie wystarczało. Kiedy baletki pointy zaczęły być używane w tańcu klasycznym, czyli pod koniec XVIII wieku, nie robiono ich jeszcze w wystarczająco trwały sposób. Poza tym nie miały wstążek usztywniających kostkę. W związku z tym baletnice często cierpiały z powodu kontuzji kostek, palców i stóp.