Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Obuwie do stepowania

Buty do stepowania

Podczas stepowania tancerze wystukują rytm swoimi butami. W związku z tym muszą być one zrobione w specjalny sposób. W stepie amerykańskim główną rolę odgrywają tutaj specjalne blaszki. Natomiast w stepie irlandzkim obuwie jest po prostu bardzo twarde i odpowiednio wykończoną podeszwę.

Chociaż czasem może się wydawać, że buty do stepowania byłyby idealnym obuwiem tanecznym dla dzieci, bo mają one tyle energii i są bardzo ruchliwe, to jednak step wymaga sporo skupienia i nauki. Nie dość, że trzeba wykonywać ruchy nogami w taki sposób, żeby dobrze było słychać stukot butów o podłogę, to jeszcze trzeba to robić do wyznaczonego rytmu. Trudno nauczyć się tego samodzielnie, nawet jeśli ogląda się dużo musicali z Fredem Asterem. Natomiast jeśli ktoś już zapisze się do szkoły stepu powinien mieć profesjonalne buty. Nie łatwo jest je kupić, bo stepowanie w Polsce nie jest zbyt popularne. Jeśli nawet udamy się do sklepu tanecznego zwykle dostępne tam obuwie do stepu nie pozwala na uzyskania naprawdę szybkiego tempa wybijania rytmu. Poza tym najczęściej nie mają na tyle twardej podeszwy, aby było możliwe stanięcie na czubku buta. Chociaż brzmi to jak element bardziej charakterystyczny do tańców klasycznych czy nowoczesnych wykonywanych w baletkach pointy, to jednak bardzo zaawansowani tancerze stepu są w stanie to zrobić. Natomiast muszą mieć właśnie odpowiednie do tego buty.

Obuwie do stepowania jest najczęściej wiązane i ma dość niski obcas, którego wysokość nie przekracza 3 cm. Powinno być ono zrobione z dość elastycznej skóry, żeby ruchy stopy wystukującej rytm nie były za bardzo blokowane. Poza tym dla wygody tancerza jest ono zrobione tak, aby było dość miękkie w środku. Od spodu – na obcasach oraz przy czubkach przymocowane są blaszki. Tak właśnie wyglądają buty do stepu amerykańskiego. Natomiast step irlandzki jest właściwie tańcem ludowym, więc używane do niego obuwie jest rodzajem butów do tańca ludowego. Są one ciężkie i twarde. Mają obcasy oraz coś w rodzaju koturny w swojej przedniej części. Odgłosy stepowania powstają poprzez uderzanie specjalnymi koturnami o podłogę lub zderzanie się obcasów.